top of page

Scrum #3 – Scrum meistras – komandos lyderis ir mokytojas

Atnaujinta: 2018-10-23

Po šiokios tokios pertraukos dėl Agile Turo 2010 Vilnius organizavimo ir dalyvavimo Agile Eastern Europe konferencijoje (savo įspūdžius apie ją trumpai dar parašysiu), grįžtu prie straipsnių ciklo apie Scrum pagrindus. Paskutiniame straipsnyje aptarėme, jog Scrum rolės skirstomos į „kiaules” ir „vištas” ;). Taigi pirmoji „kiaulės” rolė Scrum komandoje yra Scrum meistrasScrum meistras yra atsakingas už sėkmingą Scrum įgyvendinimą: kaip Scrum taisykles įgyvendina komanda savo viduje ir kaip jų laikosi visa organizacija. Panagrinėkime kiekvieną pusę atskirai.


Pagalba komandai


Scrum meistras rūpinasi, kad komanda suprastų ir laikytųsi Scrum vertybių, praktikų ir taisyklių. Jis moko komandą treniruodamas ją (coaching), padėdamas jai būti produktyvesne ir kurti geresnės kokybės produktą. Scrum meistras padeda komandai suprasti kaip dirbti tarp-funkciškai ir savi-organizuojančiai.


Kalbant paprastais terminais, Scrum meistro santykį su komanda būtų galima palyginti su tėvo ir vaiko bendravimu. Kai vaikas mažas (suburta nauja Scrum komanda, nelabai žinanti kas tas Scrum ir kaip tai veikia), tėvui reikia rūpintis vaiku daugiau. Tėvas susižino, kad kino teatre yra naujas vaikiškas filmas (išsiaiškina kaip efektyviai vesti Sprinto retrospektyvas), nuperka bilietus, nuveža vaiką į kiną ir kartu su juo žiūri filmą (paaiškina komandai kuo svarbios yra retrospektyvos, kartu su komanda bando įvairius metodus, kad retrospektyvos duotų komandai daugiausia naudos). Kai vaikas auga (komanda išmoksta daugiau apie Scrum), vaikas pats suranda, kada pasirodo nauji filmai, nusiperka bilietus. Tėčiui telieka vaiką nuvežti į kiną ir parvežti (komanda išgirsta, jog yra gera nuolatinio integravimo (Continues Integration) praktika, pasitaria su Scrum meistru ir sudiegia nuolatinio integravimo serverį). O kai vaikas užaugęs, jis pats susižino, nusiperka bilietus ir nueina į kiną (komanda pati susiranda kas yra testavimu grįstas programavimas (Test Driven Development), patys pabando ir pradeda naudoti šią praktiką).


Naudojant Scrum tiek Lavasoft tiek Adform kompanijose būtent taip ir vyko. Iš pradžių daug laiko su komandomis praleisdavau aiškinantis kaip Scrum veikia, ką mūsų komanda gauna, kai naudojame pagrindines Scrum taisykles. Laikui bėgant elementarių diskusijų apie Scrum taisykles mažėjo, o diskusijos vyko apie Agile technines praktikas, kurią pradėti naudoti, kaip sekasi naudoti ją kitoms komandoms, kaip galėtume ją pritaikyti sau, kad mūsų komanda taptų dar efektyvesnė. Kai Scrum meistrui darbo su komanda liko mažiau ir jis buvo labiau techninis, Scrum meistro rolę perėmė vienas iš komandos narių. Mano nuomone tai yra labai natūralus ir teisingas nuolatinio komandos augimo ir tobulėjimo įrodymas.


Darbas su išore


Kita ne mažiau svarbi Scrum meistro užduotis yra mokinti visą organizaciją kas yra Scrum, kodėl mes taip dirbame, ir kaip mes norėtume jog su mumis dirbtų kiti kompanijos žmonės. Tai įtraukia ir komandos apsaugojimą nuo išorinių trikdžių, kurių pradedant diegti Scrum tikrai būna nemažai. Tradiciškai, organizacijose programuotojus klausinėja, jų prašo padaryti „mažą užduotėlę” ir pardavėjai, ir klientų aptarnavimo ir palaikymo skyriaus žmonės. Tai yra vienas iš didžiausių trukdžių neleidžiančių komandai fokusuotis ties nustatytais sprinto darbais.

Scrum meistras turi apmokyti visus organizacijos žmones kas yra Produkto šeimininko rolė (apie ją kitame straipsnyje), kaip visus savo norus, pasiūlymus, užsakymus teikti būtent per jį. Svarbiausia yra parodyti žmonėms, kad tokiu būdu svarbiausi kompanijai darbai bus padaryti žymiai greičiau ir efektyviau, jog nuo to palengvės ir pačių užsakančiųjų gyvenimas, ir klientai bus laimingesni. Užmiršus iš anksto parodyti kokią naudą iš Scrum naudojimo gaus visi kiti kompanijos darbuotojai, gali būti labai sunku susitarti, kad ir jie laikytųsi nustatytų Scrum taisyklių.


Scrum meistras NĖRA projektų vadovas


Labai dažnai pradedant diegti Scrum galvojama, jog puikiausiais Scrum meistrais bus esami projektų vadovai. Tiesiog pakeičiam jų pareigas ir viskas. Deja, taip nėra. Taip, Scrum meistro rolė turi panašumų su projektų vadovu, bet turi daug daugiau skirtumų. Nesigilinant detaliai į juos paminėsiu tik keletą: Scrum meistras nekomunikuoja išorei projekto statuso; Scrum meistras nevadovauja komandai, nėra formalus jos vadovas, labiau neformalus lyderis ir mokytojas; Scrum meistras nėra atsakingas už projektų užduočių derinimą su klientu, datų nustatymą ir pan. Mano asmeninis patarimas prieš pradedant Scrum diegimą: įsigilinkite kas yra Scrum meistro rolė ir pagalvokite kuris žmogus ją galėtų atlikti geriausiai. Galbūt tai ir bus projektų vadovas, bet tikrai ne visais atvejais.


Scrum meistro tobulėjimas


Rašiau jog Scrum meistras moko komandą ir organizaciją kas yra Scrum ir su kuo  jis valgomas. O iš kur pats Scrum meistras gali gauti tokių žinių? Kaip jam tobulėti? Be abejo, pradėti reikia nuo paties savęs mokymo: skaityti knygas, blogus, dalyvauti konferencijose, diskutuoti su kitais Scrum meistrais. Jeigu įmanoma, ypač Scrum diegimo pradžioje, pasikviesti kažką jau naudojantį Scrum, kad pažiūrėtų kaip sekasi, atsakytų į kylančius klausimus, patartų. Be abejo, negaliu nerekomenduoti Scrum meistrų sertifikacijos kursų, kurie nors ir nėra pigūs, bet tikrai suteikia esminių tiek teorinių tiek praktinių žinių reikalingų Scrum meistrams ir sėkmingam Scrum taikymui. Džiugu, kad jau ir Lietuvoje atsirado mokymų apie Scrum.


Tiek apie Scrum meistrus. Sėkmės tiems kas jais esat ir tiems kas ketinate tapti! 📷 Kitame straipsnyje apie Produkto šeimininko rolę. Ir kaip visada, lauksiu jūsų komentarų ir nuomonių.


Kiti Scrum pagrindai ciklo straipsniai:

207 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page