top of page

Agile praktikas: Scrum padeda įveikti analizės paralyžių ir įgyvendinti pokyčius organizacijoje

Atnaujinta: 2021-09-09

Turbūt daugeliui vadovų pažįstama situacija, kai kartu su komanda stengiatės suplanuoti pokyčius ir inovacijas, nors sunku tiksliai nuspėti būsimus rezultatus. Tokioje situacijoje dažnai ištinka „analizės paralyžius“ – kai perdėtai gilinantis į situaciją ir ją pervertinant nepavyksta sklandžiai priimti sprendimų, padedančių judėti į priekį. Vienas būdų, galinčių padėti įveikti „analizės paralyžių“, yra Scrum metodas. Apie jo naudą ir kaip jis veikia – pasakoja „Agile Coach“ ekspertas, Agile praktikas Danilas Michailovas ir „SEB Baltics“ Baltijos šalių Produktų ir kanalų vystymo departamento vadovė Inga Ruduša ir Birutė Beniušytė, Baltijos šalių IT vadovė.


Įsivaizduokite tokį scenarijų – gruodis, paskutinė darbo diena prieš didžiąsias metų šventes. 16 aukštos kvalifikacijos, patyrusių vadovų iš 3 Baltijos šalių visą dieną praleido ieškodami geriausio sprendimo, kaip įdiegti Agile darbo principus bendradarbiaujant IT ir verslo vystymo departamentams. Sesijai artėjant į pabaigą, nuvargę ir išdiskutavę visus įmanomus variantus, jie prieina prie išvados – galutinio sprendimo nėra. Kodėl? Vadovai vieningai nesutarė nė viena tema. Buvo galima net fiziškai justi kambaryje tvyrančią įtampą. Šioje situacijoje aukščiausio lygio vadovai jautėsi išsekę ir bejėgiai.“ – pasakoja I. Ruduša.

Tokios dirbtuvės – ne pirmos organizacijoje. Diskusijos dėl būtinos transformacijos įmonėje tęsėsi visus metus. Tai tapo itin varginančia ir įtampą keliančia darbo dalimi. Kai jau atrodydavo, kad reikalingi sprendimai bus netrukus priimti, kas nors užduodavo dar vieną gerą klausimą, pasiūlydavo dar vieną naują kryptį ir diskusijos vėl grįždavo į pradinį tašką. Susidariusi situacija atrodė be išeities ir be pabaigos.


„Vadovai skyrė daug laiko bandydami į padėtį pažiūrėti iš skirtingų naujų pusių, bet tai nebuvo veiksminga. Tuo metu bendradarbiavome su klientu stengdamiesi organizacijoje įdiegti Agile, todėl pasiūlėme jiems išbandyti Scrum metodą, tinkamą pokyčiams įgyvendinti. Visą veiklą organizavome pagal vadovėlinius principus,“– pasakoja Agile praktikas Danilas Michailovas.


„Jau po pirmojo sprinto buvo matyti toks rezultatas, kurio nepavyko pasiekti visus metus, nes skirtingų skyrių vadovai rado bendrų sprendimų siekdami bendro tikslo – Agile transformacijos organizacijoje,“ - teigia B. Beniušytė.


Scrum metodo sėkmę vykdant pokyčius organizacijoje lemia du pagrindiniai faktoriai. Pirmasis – per kiekvieną sprintą pateikiamas rezultatas turi būti nedidelis.

„Reikėjo laiko, kol įtikinome komandą, kad sprinto tikslas nėra iš karto pakeisti tai, kas trunka jau penkerius metus. Pirmiausia sutarėme, kad per sprintą pasiūlytą pokytį įgyvendinsime nedidele imtimi, pavyzdžiui, vienoje komandoje ar per konkretų procesą, kad galėtume patikrinti, ar veikia. Per kitą sprintą analizuosime kolegų vertinimą, ar pasiūlytą pokytį reikia koreguoti, ar jis sėkmingai veikia“, – apie naują sprendimo būdą pasakoja Birutė Beniušytė.


„Didelį dėmesį skyrėme organizacijos dalies, kuriai buvo pritaikyti atnaujinti procesai, grįžtamojo ryšio vertinimui. Užuot priimtą sprendimą pritaikius iškart visai organizacijai, naudingiau bandyti su dalimi darbuotojų ir įvertinti, ar jis veiksmingas. Užuot naujinus visus įmonės procesus, geriau atnaujinti vieną ir įvertinti, ko tiksliai reikia. Kiekviename žingsnyje galvojame apie didįjį tikslą, bet įgyvendiname po nedidelę jo dalį. Tik gaunant grįžtamąjį ryšį, jį analizuojant, eksperimentuojant, pritaikant tolesnius sprendimus pagal poreikius, galima sukurti realiai veikiantį ir vertę teikiantį sprendimą“, – teigia Inga Ruduša.


„Antrasis sėkmės elementas – daugiau dėmesio ne veiksmams, o konkretiems rezultatams planuoti. Pavyzdžiui, plane matote tokį punktą - nustatyti naują užduočių formulavimo būdą. Kaip jūs žinosite, kad tai pavyko padaryti ir darbas baigtas? Vienam pabaiga reikš vieną dalyką, kitam galbūt kitą. Tokiu atveju bus nustatinėjama ir nustatinėjama... Gali būti be pabaigos ir likti neapčiuopiama. Naudingiau planuoti pasiekti konkretų rezultatą. Tai padės matyti tikrą progresą ir judėti pirmyn“, – pabrėžia konkretumo svarbą pokyčių procese Danilas Michailovas.


Dar vienas svarbus Scrum aspektas – komandinis darbas. Jei vadovas užduotį vertina kaip savo – tai mano darbas, mano užduotis – toks požiūris ilgalaikėje perspektyvoje sukuria informacinę tylą.


Danilas Michailovas papildo: „Reikia suprasti, kad pagal Agile principus ne produkto savininkas (product owner) priima visus sprendimus, o komanda sprendžia, kaip vieną ar kitą dalyką keisti. Produkto savininko užduotis – nustatyti prioritetus, kurie sprendimai bus priimami pirmiausia. Dažnai pastebiu, kad toks požiūris suartina skirtingų skyrių vadovus, jie pradeda vienas kitam padėti, labiau įsitraukia į darbą ir jaučia didesnę atsakomybę už rezultatą.“


SEB banko atstovės pasakoja, kad iki pirmojo sprinto buvo perskaičiusios daug knygų apie Agile ir išklausiusios daug mokymų šia tema. Nors jos turėjo pakankamai teorinių žinių, Scrum metodas suveikė tik tada, kai jį pritaikė praktiškai.


„Esminis proveržis įvyko pakeitus mąstymą – kai nuo senojo planavimo modelio perėjome prie naujojo. Pokyčius pradėjome įgyvendinti dalimis, po truputį, kartu su komanda. Tokiu tempu judėjome link didžiojo tikslo, kurio iki tol negalėjome pasiekti metus. Per visą procesą buvo svarbu išlaikyti aiškią kryptį. Tai padėjo komandai nesutrikti, nesiblaškyti ir sėkmingai pasiekti norimą rezultatą“,- pasakoja B. Beniušytė.

Pokyčiai organizacijoje neįvyksta per dieną, tai ilgas ir vingiuotas kelias link tikslo. Visgi didysis pokytis įvyksta tada, kai pasikeičia vadovų mąstymas. Šiuo atveju proveržis įvyko padedant išoriniam Agile konsultantui. Agile Coach konsultantai, turi sukaupę ilgametę patirtį dirbant su Agile transformacijomis ir būdami tretieji asmenys gali kitaip pažvelgti į situaciją, identifikuoti "analizės paralyžių" ir duoti postūmį judėti į priekį. Jei kyla poreikis organizacijoje naudoti Agile metodus, pirmiausia reikėtų išbandyti juos su vadovais. Kai patys vadovai išbandys Scrum savo darbams organizuoti, tik tuomet taps pavyzdžiu savo komandose ir galės vesti jas per pokyčius daug sklandžiau bei veiksmingiau.


Visa prezentacija anglų kalba:266 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page